۴۸,۰۰۰ تومان

کالبدشکافی علمی آینده اقتصاد دانش‌محور جهان 

و رتبه‌بندی کشورها در سهم توسعه اقتصادی دنیا

 

پیچیدگی اقتصادی شاخصی است برای بررسی میزان دانش مفیدی که در هر کشور تولید می‌شود و بر اساس آن، کشور می‌تواند به تولید محصولات و خدمات نوین و پیشرفته بپردازد. درواقع کشوری که بتواند دانش تولیدی و انباشت شده خود در بخش‌های مختلف تحقیقاتی، طراحی، صنعتی، بازاریابی و ... را به مرحله تولید و فروش محصولات برساند، در این شاخص رتبه بهتری گرفته و اقتصاددانان، آینده اقتصادی بهتری برای آن کشور متصور هستند.

 

حقیقت این است که کشورها محصولاتی را که نیاز دارند تولید نمی‌کنند؛ بلکه محصولاتی را تولید می‌کنند که قادر به تولید آن‌ها باشند. همین جمله، رمز مهم شکل‌گیری تجارت جهانی است. در غیر این‌صورت باید جهانی را شاهد می‌بودیم که هر کشوری به تنهایی قادر به تامین کلیه نیازهای خود بود و به طور مستقل می‌توانست تمامی خدمات و محصولات مختلف در تمامی عرصه‌ها را در داخل مرزهای خود تامین کند و نیازی به ارتباطات تجاری با سایر کشورها نداشت.

اما تفاوت سطح دانش در حوزه‌های علمی مختلف، تفاوت میزان منابع موجود در خاک کشورها، تفاوت جغرافیایی و اقلیمی منطقه‌ای که هر کشور در آن حضور دارد و تفاوت فرهنگ‌ها و ... منجر به این شده است که هر کشور در برخی حوزه‌های علمی و عملی شاخص بوده و همین تنوع باعث می‌شود که برخی کشورها با سرعت بیشتری رشد کرده و اقتصاد قوی‌تری داشته باشند.

کتاب «اطلس پیچیدگی اقتصادی - نقشه راه شکوفایی» با بررسی علمی و آماری دقیق شاخص پیچیدگی اقتصادی کشورها، تخمینی واقعی از سرعت رشد کشورها در آینده را به دست می‌دهد و بر اساس آن، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و دولتمردان می‌توانند برنامه‌ریزی بهتری برای شکوفایی اقتصاد کشور خود داشته باشند و نقشه راه توسعه اقتصادی کشور خود را با این اطلس هماهنگ نمایند.

این کتاب مملو است از حقایق ریاضی و آماری و جداول و فرمول‌هایی که نشان می‌دهد هر کشور بهتر است در چه زمینه‌هایی سرمایه‌گذاری نموده و امور تحقیقاتی و تولید خود را در چه حوزه‌ها و برای تولید چه محصولات و خدماتی به کار گیرد. بر این اساس، رتبه‌بندی از کشورها در حوزه‌های مختلف ارائه می‌شود که نشان می‌دهد روند حرکت کشورها به کدام سو است و کوتاه‌ترین و امن‌ترین مسیرها برای رشد و شکوفایی اقتصادی هر کشور کدام است. به عنوان مثال رشد مورد انتظار تولید ناخالص ملی کشورها تا سال 2020 در این اطلس، بر اساس حقایق علمی و آماری پیش‌بینی شده است.

به عنوان مثال، بخشی از اطلاعاتی که درباره ایران در این اطلس درج شده به شرح زیر است:

نمودار امکان‌پذیری صادرات ایران، نشان‌دهنده پیچیدگی محصول و فاصله محصولاتی است که
کشور نمی‌تواند تولید کند. مقایسه سالهای 1962 تا 2016 نشان‌دهنده نزدیک شدن فاصله محصولات با سبد کنونی صادرات ما است.

لازم به ذکر است هرچقدر فاصله با دیگر محصولات پیچیده کمتر باشد، نویدی است برای ورود کشور به محصولات متنوع‌تر و پیچیده‌تر. درباره کشور ایران رابطه مثبت و مستقیم بین پیچیدگی محصولات و فاصله برقرار است. به عبارتی دیگر هرچقدر کالا، پیچیده‌تر باشد با قابلیتهای مولد کشور فاصله بیشتری دارد و بالعکس.

کتاب «اطلس پیچیدگی اقتصادی - نقشه راه شکوفایی» پاسخی است برای جستجوگران اطلاعات که به دنبال کشف روند حرکت اقتصادی کشورها برای بهبود شرایط اقتصادی کشور خود یا سایر نقاط دنیا هستند؛ تفاوتی نمی‌کند که دانشجو، استاد دانشگاه، سرمایه‌گذار بخش خصوصی یا مدیر یک سازمان نظارتی و دولتی باشند.

مشخصات کتاب

نویسنده
مترجم دکتر بهروز شاهمرادی
ناشر شرکت چاپ و نشر بازرگانی
تعداد صفحات 194 صفحه
دسته بندی اقتصادی، صنعتی، مالی
تاریخ انتشار
شابک 9789644686351
قیمت 48000
زبان persian

فهرست مطالب

چه چیز، چرا و چگونه؟

بخش 1       منظورمان از پیچیدگی اقتصادی چیست؟                             

بخش 2       چگونه پیچیدگی اقتصادی را محاسبه کنیم؟                     

بخش 3       چرا پیچیدگی اقتصادی مهم است؟                                       

بخش 4       پیچیدگی چه تفاوتی با رویکردهای دیگر دارد؟                       

بخش 5       چگونه پیچیدگی اقتصادی ارزیابی می شود؟                           

بخش 6       چگونه از این اطلس استفاده شود؟                                      

بخش 7       چه کشورهایی در این اطلس لحاظ شده اند؟                         

سخن مولف

این اطلس توسعه اقتصادی را به‌عنوان پروسه یادگیری اجتماعی که مملو از تله و خطر است، می‌بیند. کشورها از طریق توسعه ظرفیت خلق محصولات متنوع بیشتر با پیچیدگی فزاینده، دانش مولد را انباشت می‌کنند. این پروسه مستلزم آزمون و خطاست. سفری پرخطر در یافتن ممکن‌هاست. کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و سیاست‌گذاران نقشی اساسی در این اکتشاف اقتصادی دارند.

نظرات کاربران

نظرات شما به کاربران دیگر کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری کتاب مناسب برای خودشان را انتخاب کنند.