واردات اقلام الویت دار برای صادرکنندگان مجاز شد

۲۰۱۹-۰۴-۰۵ ۱۸:۴۷:۰۲
زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی، با اشاره به درخواست بخش صادراتی کشور برای رفع تعهدات ارزی گفت: با توجه به موافقت وزیر صنعت، معدن و تجارت و با عنایت به صورت‌جلسه کمیته بازرگانی ستاد تنظیم بازار که در 11 بهمن سال جاری ابلاغ شد، انجام واردات در مقابل صادرات در سامانه جامع تجارت و سامانه نیما امکانپذیر شد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران خاطر نشان ساخت: صادرکنندگانی که می‌خواهند از ارز صادراتی خود برای رفع تعهد ارزی اقدام به ثبت سفارش و واردات کنند، میتوانند به تشخیص رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مربوطه نسبت به واردات کالاهای دارای اولویت بدون رعایت سقف ارزشی واردات اقدام نمایند.

وی همچنین برای صادرکنندگان، صبغۀ  وارداتی را ضروری ندانست و گفت: در مورد ثبت سفارش‌هایی که کالا در گمرکات موجود است و ارز آنها تامین شده است نیز رعایت سقف و سابقه واردات ضروری نیست و سازمانهای صمت استانی موظف هستند، در اسرع وقت با اجرای این ضابطه نسبت به تعیین تکلیف پروندههای موجود در سازمان مربوطه اقدام نمایند.

دفتر مقررات صادرات و واردات و مرکز توسعه تجارت الکترونیک نیز می‌توانند با استفاده از دادهها و اطلاعات قبض انبار و بارنامه میتوانند انجام سیستمی این فرآیند را امکانپذیر و عملیاتی سازند.

   منبع خبر/ سازمان توسعه تجارت